Artiona MuçollariBeautyLifestyle

Cfarë Të kërkoni Në Listën E Përbërësve Të Produkteve Kozmetike

Artiona Muçollari

Nga NOUNOU Artiona Muçollari

Sa nga ju shkoni në farmaci apo në dyqane kozmetike për të gjetur kremin perfekt per lëkurën tuaj?! Sa nga ju nuk e dinë cfarë të kërkojnë?! Sa nga ju bëheni aq lëmsh sa edhe mund të dilni pa blere gjë ose pendoheni për cfarë keni blerë?! Si thoni të listomjë disa nga përbërësit më të rëndësishëm dhe ndoshta mund ta keni më të lehtë herën tjetër?! Ndoshta ky artikull do t’iu ndihmojë të gjeni atë që kërkoni,ose më saktë shpresoj t’iu ndihmojë 🙂

HIDRATUESIT

Hidratuesit jane produkte që rrisin përqëndrimin e ujit në lëkurë. Ndërsa moisturizer reduktojnë humbjen e ujit duke formuar një tip barriere në sipërfaqen e lëkurës.

Humectant tërheqin molekulat e ujit në lëkurë. Emolientet zbusin lëkurën duke ndaluar humbjen e unit.

 • Acid hyaluronic
 • Grapeseed
 • Algae
 • Avocado
 • Cocoa butter • Jojoba
 • Rose
 • Seaëeed
 • Shea butter • Almond
 • Ginseng
 • Glycogen
 • Sorbitol
 • Squalene
 • Ceramides • Collagen

QETËSUES

Janë produkte që qetësojnë irritimet dhe skuqjet e lëkurës.Këto mund të vijnë nga ndonjë alergji apo djegje nga dielli,

 • Chamomile • Azulene
 • Aloe Vera
 • Allantoin
 • Calendula
 • Panthenol
 • Bisabolol
 • Avena Sativa • Propolis
 • Myrrh
 • Peppermint

ANTI AKNE/ANTISEPTIK/ANTIBAKTERIAL

Antibakterialët jaë agjent qe vrasin mikroorganizmat ose ndalojnë ato të rriten. Në përgjithësi këto baktere shkaktojnë aknet.

 • Beta hydroxy acid(BHA) • Benzoyl peroxide
 • Salicylic acid
 • Tretinoin
 • Azalaic acid • Glycolic acid • Lactic acid
 • Sulfur
 • Retinol
 • Clay
 • Tea tree
 • Thyme
 • Rosemary
 • Witch hazel
 • Lavander
 • Arnica
 • Geranium
 • Sage
 • Eucalyptus

ANTIOKSIDANTET

Antioksidanët bëjnë të mundur parandalimin e dëmtimeve nga radikalet e lira.

 • Vitamin C
 • Vitamin E
 • Vitamin A
 • Carrot
 • Daisy flower
 • Grapeseed
 • Green tea
 • Acai
 • Alanine
 • Algae

HIPERPIGMENTIM

Këto produkte bëjnë të mundur zbardhimin e njollave kafe. Hiperpigmentimi shkaktohet nga rrezet e diellit, shkaqe hormonale (psh: shatzania) apo post inflammatore.

 • Hydroquinone
 • Kojic
 • Arbutin
 • Niacinamide
 • Licorice root extract
 • Glycolic acid
 • Papaya
 • Green tea extract

EXFOLIATING

Bëjnë të mundur largimin e qelizave te vdekura

 • Papain
 • Bromelain
 • Pumpkin
 • AHA
 • Lactic acid
 • Glycolic acid
 • Tartaric acid
 • Malic acid

SPF (SUN PROTECTION FACTOR)

Mbrojtje nga rrezet e diellit.

 • Zinc oxide
 • Titanium dioxide

 

Tags : featured

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of